Wrocław polską stolicą social media

Czy media społecznościowe są dobrymi kanałami promocji dla polskich miast? Które z nich najlepiej wykorzystują potencjał social media w komunikacji z turystami i mieszkańcami? Jakie serwisy są najbardziej popularne? Agencja OX Media przygotowała infografikę opisującą aktywność największych polskich miast na różnych platformach społecznościowych.

Na tle konkurentów, zdecydowanie wyróżnia się Wrocław – miasto gdzie powstał największy polski serwis społecznościowy, NK.pl i gdzie cyklicznie odbywa się konferencja  Social Media Day. Stolica Dolnego Śląska gromadzi w różnych kanałach prawie 190 tysięcy obserwujących, z czego aż 112 tysięcy subskrybuje treści z oficjalnej grupy miasta na NK.pl. Wrocław należy także do najbardziej aktywnych miast na Facebooku (najwięcej dodanych wpisów w 2012 roku) oraz Twitterze.

Miasto znad Odry dominowało także jeśli chodzi o angażowanie fanów na Facebooku w lipcu (2. miejsce pod względem procentu zaangażowanych użytkowników oraz 1. miejsce według  Social Interaction Index). Oficjalna aplikacja mobilna miasta (Wrocław – przewodnik miejski ) jest również wysoko oceniania – ze średnią 4,2 w Google Play plasuje się w ścisłej czołówce tej kategorii.

Najpopularniejszymi miejscami na Facebooku według liczby zameldowań są lotniska (Kraków, Gdańsk) i centra miast (Kraków, Warszawa). Dużą popularnością cieszą się także centra handlowe (Złote Tarasy w Warszawie, Galeria Krakowska i Galeria Mokotów).

Zwraca uwagę zaniedbywanie przez niektóre miasta serwisu NK.pl. Swoich kont oficjalnych, ani grup nie mają tam Łódź, Poznań, Gdańsk i Lublin, na czym zyskują mniejsze miasta: Częstochowa, Zakopane, czy Słupsk (wszystkie mają ponad 40 tysięcy śledzących i znajdują się w TOP5 tego serwisu).

4 odpowiedzi do “Wrocław polską stolicą social media”

 1. Wygląda na masakrycznie nierzetelne badanie. Czy dane braliście z generatora liczba?
  Sam FB z marszu podaje prawie 50 tys meldowań na Szopenie, Stadion Narodowy 60 tys na FB, Warszawa Centralna. 

  Litości…

   1. Rzetelność i odpowiedzialność dziennikarska polega na weryfikowaniu informacji a nie bezkrytycznym przeklejaniu. Skala błędów sugeruje, że osoby odpowiedzialne za jego przygotowanie powinny poszukać innego zajęcia.

 2. Kompletnie nierzetelne badanie. Zupełnie pominęliście w badaniach profile poznańskie. Oprócz fanpage’u miasta (oficjalnego) jest nieoficjalny „Poznań” z ponad 91 tysięcy fanów czy profile „Poznań I love you” (ponad 15 tysięcy) albo „Latamy z POZnania!” z ponad 6 tysięcy.

  Sam profil oficjalny poznańskiego lotniska ma ponad 5 tysięcy, a nie ma go w ogóle w Waszej kategorii „miejsca” (choć wychodzi, że ma więcej fanów niż gdański port lotniczy).

  Porażką jest też brak Warszawy – np. profil „Warszawa nieznana” z 117 tysięcy fanów.

  Całe badanie można sobie schować między półki. A szkoda, bo tematyka ciekawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *