Video marketing – film wart tysiąca sprzedaży

Czy filmy mogą zwiększyć współczynnik konwersji oraz wpłynąć na wzrost zainteresowaniana na nasze towary i usługi?

Video marketing jest obecnie w fazie rozkwitu, jeszcze nigdy jego notowania nie były tak wysokie. Fakt ten nie dziwi, jeśli zastanowimy się nad tym kiedy ostatnio zobaczyliśmy jakiś materiał w serwisie YouTube, a kiedy przeczytaliśmy artykuł czy książkę. Według statystyk przygotowanych przez firmę Brainshark pod koniec 2012 roku, aż 70% ankietowanych marketerów z sektora B2B uznawało video marketing za najważniejszą z planowanych inwestycji na najbliższy okres.

video-marketing-infographic

Źródło

Powody popularności video przekazu

Większość marketerów przyznaje, że content w postaci video najchętniej używa do celów czysto sprzedażowych (prezentacja oferowanych przez ich marki produktów oraz usług), edukacyjnych, rozrywkowych, ale również w ramach wsparcia blogów firmowych, w celach promowania nadchodzących wydarzeń i eventów oraz jako teaserów, mających przykuć uwagę branży i klientów.

Statystki stojące za stwierdzeniem, że video marketing to obecnie jeden z najbardziej słusznych kierunków w promowaniu towarów i usług są jednoznaczne:  aż 46% respondentów potwierdza, że po obejrzeniu materiału video są bardziej skłonni do dokonania zakupu (infografika powyżej),  serwis YouTube każdego dnia osiąga liczbę ok. 4 miliardów odsłon.

youtube

Istnieje wiele powodów, dla których tak duża liczba firm uwierzyła w siłę video marketingu. Nie od dziś wiadomo, że człowiek lepiej przyswaja informacje, które zarówno widzi, jak i słyszy. Jeśli mielibyśmy zatem jeszcze raz odnieść się do statystyk, mówiących o dziennej liczbie odwiedzin serwisu YouTube, wzrost wydatków na reklamę w samym tym serwisie w roku 2012 o 5% nie powinien nikogo dziwić.

Co ważne, wyprodukowanie video jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki rozwojowi techniki, większość marek może pozwolić sobie na wyprodukowanie filmów, w cenie, nie przekraczającej całorocznego budżetu firmy przeznaczonego na działania marketingowe. Większą wartość z pewnością będą stanowić materiały video, które ukażą ludzką twarz marki, zbliżą produkt lub usługę względem potencjalnych klientów, aniżeli drogie produkcje mające wywołać zazdrość i poruszenie wśród konkurencji.

Jak przygotować film video by  odniósł sukces?

Oto kilka przykładów filmów, które wywołują pozytywną reakcję klientów, angażują i nie tworzą dystansu na linii klient-marka:

[youtube]GTiaCFx_jZo[/youtube]

Jedna osoba. Jedna biała tablica. Tego typu filmy nie wymagają dużego budżetu, stanowią jednak ogromną wartość, ponieważ potencjalni klienci w rzeczywisty sposób mogą poczuć się bliżsi marce, widząc na własne oczy jej przedstawiciela opowiadającego o produktach czy usługach. Istotnym jest by występująca osoba była świetnie przygotowana oraz występowała w roli eksperta. Filmy tego typu nie muszą być długie. Powinny zawierać czytelny komunikat oraz poruszać kwestie mogące zainteresować grono odbiorców.

customerservice

Niektóre marki, podobnie jak popularny sklep internetowy LANDS’ END decydują się na wprowadzenie video chatów ze swoimi klientami. Wirtualny doradca, jest dowodem na to, że czynnik ludzki, otwarcie się na potrzeby klientów stanowi ogromną wartość dodaną dla marki, dodatkowo zwiększa zainteresowanie klientów marką, którzy w wielu przypadkach są bardziej skłonni do dokonania zakupu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy obawiali się dokonywania zakupów na podstawie zdjęcia, sklep answear.com postanowił stworzyć video do większości produktów dostępnych w sklepie. Krok ten pomoże to  niezdecydowanym klientom w podjęciu decyzji zakupowej. Film video w znacznie większym stopniu przybliża nas do oferowanego produktu czy usługi, aniżeli opis czy zdjęcie.

[youtube]eryxAcsTcOA[/youtube]

Wirusowość materiału video bywa zarówno dziełem przypadku, jak i starannie przygotowanych działań.  Humor zawarty w naszym video contencie wpływa nie tylko na współczynnik social share, ale również na ilość pojawiających się na temat produktu opinii. Klienci chętnie sięgają do marek, z którymi mają dobre skojarzenia- tzn. po tym jak zostali rozbawieni (tak jak w przypadku powyższej reklamy Samsunga) czy też po przeżyciu jakiegoś ważnego momentu (Video ze skoku Felixa Baumgartnera na oficjalnym kanale YouTube marki Red Bulll uzyskało  już ponad 32 mln wyświetleń)

O czym warto pamiętać tworząc dobry video content?

 • Zaangażowanie reprezentantów marki, ekspertów do stworzenia filmu.
 • Przekazanie za pomocą obrazu realnych wartości dla wszystkich osób będących naszymi potencjalnymi klientami.
 • Wirusowość obrazu.
 • Przystępność płynących z video komunikatów.
 • Ukazanie „ludzkiej twarzy” firmy.

Jeśli video będące swoistego rodzaju wizytówką marki posiada wyżej wymienione cechy, jesteśmy na najlepszej drodze do uzyskania zaufania klientów oraz poszerzania się pozytywnej opinii na temat proponowanych przez nas produktów czy usług. W nadchodzącym czasie z pewnością nie należy ignorować potencjału jaki niesie za sobą  video. Dzięki tej formie, możemy jeszcze skuteczniej nawiązywać dialog z klientami oraz sprawiać, że nasza marka stanie się mniej niedostępna. Poza klasycznymi filmami produktowymi, nie zapominajmy również o zaprezentowaniu ludzkiego oblicza marki. Wskażmy ludzi, którzy stoją za sukcesem firmy. Pozwólmy naszym ekspertom dzielić się wiedzą jaką posiadają na temat oferowanych produktów czy usług.  Video to możliwości i szansa na sukces.

3 odpowiedzi do “Video marketing – film wart tysiąca sprzedaży”

 1. Witam,
  świetny artykuł.
  To, że video sprzedaje, jest oczywiste – podobnie jak zdjęcia.
  Choć trzeba przyznać, że bywają przypadki, gdy sam tekst lepiej sprzedaje, niż tekst + video (musimy wszystko testować).
  Może napiszecie poradnikowy artykuł, jak przygotowywać nagrania w przypadku sklepów internetowych? Jak powinien wyglądać taki film? Jaką mieć długość? Czy powinno się mówić / komentować / opowiadać? Czy może lepiej podkład muzyczny i rysowanie na filmie (strzałki, napisy)?
  Taki artykuł byłby niezwykle przydatny wielu e-sprzedawcom.
  Pozdrawiam,
  Paweł Krzyworączka

 2. Nie od dziś wiadomo, że wideo marketing jest skutecznym źródłem generowania ruchu. Potencjalny klient zdecydowanie bardziej woli wysłuchać, obejrzeć w postaci prezentacji jakiś film na yt, niż czytać długi (często zlany) tekst na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *