Storytelling dzięki Osi czasu

Od 30 marca Facebook obligatoryjnie wprowadził Oś czasu dla stron firmowych. Otwiera to przed markami nowe możliwości prezentacji treści na swoich profilach. Jest to również funkcjonalność, która pozwala użytkownikom na przyjemniejsze i szybsze przeglądanie starszych wpisów, otwierając tym samym nową drogę dla działań brandingowych na najpopularniejszym serwisie społecznościowym.

Każda marka ma do opowiedzenia jakąś historię. Może to być mit założycielski, czy pokazanie ewolucji produktu.  Brand story oparte na odpowiedniej narracji pozwala na pozycjonowanie marki w umysłach konsumentów i zasiewanie w nich informacji, które mogą przysłużyć się budowaniu lojalności oraz zaangażowania.  Czemu wspominamy o tym w kontekście nowych funkcji Facebooka?

Otóż Oś czasu dla fanpage’y pozwala między innymi na tworzenie „Ważnych wydarzeń”, które możemy dowolnie umiejscowić na stronie.  Można ustawić datę założenia firmy, utworzenia pierwszego oddziału, czy stworzenia nowej linii produktów. Wszystko to opatrzone zdjęciami i krótkimi opisami, w bardzo prosty sposób pozwala budować świadomość marki, tego jak się rozwijała i kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie.

Z badań Simply Measured wynika, że po wprowadzeniu Timeline zwiększyło się zaangażowanie użytkowników związane z contentem, takim jak zdjęcia i filmy oraz średni engagement rate na post  (wzrost o 46%). Przebadane profile należały do 15 największych brandów na Facebooku, które postawiły duży nacisk na opowiadanie swoich historii. Warto zatem przyjrzeć się dwóm inspirującym przykładom wykorzystania Timeline w storytellingu i na ich wzór angażować swoich fanów.

Red Bull, historyczna łamigłówka

Ten austriacki producent napojów energetycznych już od początku swojego istnienia inwestował w sponsoring sportowy, a dziś  zaś jest kojarzony głównie ze sportami ekstremalnymi. Wybierając taką formę brandingu firma jest kojarzona z energią i mocnymi przeżyciami. Na Osi czasu możemy przejrzeć archiwalne zdjęcia z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które obrazują jak firma realizowała swoją strategię brand energizingu.

Swoje miejsce na Timeline znalazły również takie kroki milowe dla firmy jak wyjście z produktem poza granice Austrii oraz nagradzane w przeszłości spoty reklamowe. Jednak największym wyróżnikiem tego profilu była zabawa stworzona specjalnie dla fanów w postaci łamigłówki (była ona dostępna przez 7 dni od uruchomienia Osi czasu). O jej przebiegu można przeczytać między innymi tutaj.

Przy jej ogłoszeniu stworzono specjalną zakładkę, która opisywała zasady konkursu i informowała gdzie należy zacząć poszukiwania. Na wybranych zdjęciach z różnych okresów zamieszczono podpowiedzi w postaci dat przypisanych kolejnych etapom łamigłówki. W ten sposób w kilku krokach fani mieli dotrzeć do rozwiązania zagadki i kodu, który odsyłał na dedykowaną stronę, na której można było odebrać mały upominek. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem fanów i ogromną aktywnością pod zagadkowymi treściami.

Adidas originals, nowe szaty króla

Na stronie Adidasa, dzięki Osi czasu możemy śledzić rozwój firmy i jej produktów. Pierwszy wpis dotyczy założenia firmy przez Adi Dasslera w 1920 roku, w ten sposób nawiązując do historii założyciela i dziedzictwa brandu, który od lat pozycjonowany jest jako lider rynku obuwia sportowego. Facebookowy Timeline jeszcze bardziej ma to podkreślać.

Fotografie umieszczone jako „Ważne wydarzenia” z przeszłości firmy to zdjęcia butów produkowanych przez Adidasa na przestrzeni lat. Nie są to jednak fotografie czarno-białe, z lat czterdziestych, czy pięćdziesiątych, a nowoczesne cyfrowe obrazy produktów od lat już na rynku niedostępne. Historia łączy się tu z nowoczesną formą. Przy każdym zdjęciu znajdujemy również krótki opis poszczególnych modeli.

Nawet pobieżne przejrzenie profilu pozwala zauważyć, że fani są zainteresowani tym, jak wyglądały poprzednie wcielenia produktów brandu. Jednocześnie takie wykorzystanie Osi czasu pozwala Adidasowi dalej tworzyć wokół siebie wizerunek producenta niezwykłego obuwia, który jest dumny ze swojej historii.

Timeline jako źródło wiedzy o marce

Nowy rodzaj profili firmowych na Facebooku pozwala nie tylko angażować użytkowników, ale również tworzyć swoiste kompendium wiedzy, Facebookowe wiki na temat brandu i jego historii. Fani oczekują treści i multimediów, które są nigdzie indziej niedostępne, a Oś czasu jest dla takich działań idealnym miejscem pozwalająca jednocześnie edukować na temat marki, angażować i tworzyć wartościowe treści, dzięki którym profil jest popularny. Powyższe inspiracje nie są zapewne zamkniętym tematem, ponieważ uzupełnianie profilu o kolejne fakty będzie trwać jeszcze jakiś czas, dlatego warto obserwować i czerpać inspiracje.

Co powinieneś wiedzieć o Timeline dla marek – Infografika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *