HR w social media

Poszukiwanie pracy w obecnych czasach nie należy do prostych, zarówno przez rosnące bezrobocie, jak i ogromną konkurencję na rynku pracy. W związku z tym, że również w tej dziedzinie rządzi internet, to właśnie tam przeglądamy oferty w specjalnie do tego przeznaczonych serwisach, tworzymy swoje wirtualne CV, sprawdzamy statusy naszych aplikacji. Czy to wystarcza? Kiedy dobrze się rozejrzymy zauważymy, że zgłoszeń podobnych do naszych są setki. Jak w takim razie sprawić, aby pracodawca wybrał właśnie nas?

Wyróżnić się i być obecnym!

Od czego zacząć? Wydawałoby się, że najlepszym rozwiązaniem będą portale specjalistyczne, jednak zanim się na nich pojawimy, warto „zrobić porządki” na stronach używanych przez nas na co dzień, takich jak choćby Facebook. Wiele osób posiada na nim profil głównie dla rozrywki, czy utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Należy pamiętać, że jest to jeden z wielu kanałów, którymi może dotrzeć do nas przyszły pracodawca. Jeśli tylko będzie miał taką okazję, z pewnością zajrzy na nasz profil.  Jak w takim razie poprzez profil społecznościowy pokazać, że jesteśmy osobą zasługującą na wybrane stanowisko? Bardzo przydatne może być w tym wypadku udostępnianie oraz tworzenie treści związanych z interesującą nas branżą, komentowanie wartościowych artykułów oraz wpisów, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek. Nasza aktywność może zostać zauważona przez osoby z branży, dzięki czemu zyskamy interesujące kontakty, które w przyszłości zaowocować mogą współpracą. Być może niewiele osób jest tego świadomych, ale przez zmiany wprowadzone na Facebooku (choćby nawet pojawienie się Timeline’a), profil użytkownika stał się jego CV. Uzupełniony o istotne informacje, takie jak wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie czy zainteresowania jest bardzo wartościowym źródłem informacji dla rekrutujących. Oczywiście jeśli nie mamy ochoty na to, aby doprowadzać nasz profil do porządku, lepiej pomyśleć o zablokowaniu i uniemożliwieniu jego oglądania.

Kolejny krok? Serwis specjalistyczny!

Tego typu serwisów jest coraz więcej. To właśnie tam użytkownik ma możliwość stworzenia swojego profilu zawodowego, który będzie wyświetlany potencjalnemu pracodawcy. W obecnych czasach, obecność na nich to obowiązek, bo nieważne czy to Facebook, czy też portal dla profesjonalistów, przebywanie na nich jest dowodem naszego istnienia w sieci. Pracuj.pl, Profeo, GoldenLine, Biznes.net i Ogniwo.net, czy zagraniczny LinkedIn – jeśli nie ma Cię na żadnym z nich, to ostatni moment, aby coś z tym zrobić.

Najbardziej cieszący się popularnością w naszym kraju jest GoldenLine, liczący ponad milion polskich użytkowników. To idealne miejsce nie tylko na przebieranie w zamieszczanych tam ofertach pracy. GoldenLine daje nam możliwość do zaprezentowania swojej osoby oraz nawiązanie relacji niezwykle ważnych w naszej przyszłej karierze. Dodatkowo dzięki przynależności do grup dyskusyjnych i częstemu wypowiadaniu się na dane tematy, mamy szansę zostać zauważonym przez pracodawcę. Kolejnym plusem serwisu, są cenne referencje, wystawiane przez byłych i obecnych współpracowników, stanowiące świetne źródło informacji dla osób rekrutujących. Nie zapominajmy również o tym, że w bazie serwisu znajduje się liczne grono headhunterów oraz pracowników działów HR, którzy zapraszając do nas do kontaktu budują bazę potencjalnych kandydatów. Należy pamiętać, że już od dłuższego czasu na serwisie poza użytkownikami obecne są tez profile firm, co służy ich promocji, a nam daje możliwość kontaktu z firmą.

Tymczasem za granicą…

Zagranicznym odpowiednikiem GoldenLine oraz świetnym miejscem na odnalezienie pracownika lub partnera biznesowego jest LindedIn, który od początku ubiegłego roku dostępny także w wersji polskiej. Serwis niedawno przekroczył 200 milionów użytkowników, natomiast jak wynika z danych Socialbakers, w naszym kraju korzysta z niego 600 tysięcy internautów. Mimo znacznej przewagi naszego rodzimego serwisu, LinkedIn daje więcej możliwości dzięki obecnym na nim firmom zagranicznym i bardziej rozbudowanym funkcjom. Dla osób szukających pracy w międzynarodowych korporacjach lub planujących kontynuację kariery za granicą, wybór tego serwisu daje znacznie szersze perspektywy. Również ten serwis zawiera wiele użytecznych opcji, takich jak udzielanie rekomendacji, grupy tematyczne czy też wprowadzoną niedawno ocenę kompetencji. Szersze spectrum możliwości dają nam dostępne w serwisie płatne pakiety, posiadające szereg różnych ciekawych funkcji zarówno dla rekrutujących jak i poszukujących pracy. Pomogą nam one między innymi rozszerzyć listę wyświetlanych profili, zapisać wyniki wyszukiwania, zachować i posegregować ważne kontakty, a nawet dodać szczegółowe notatki do każdego z nich. Miejsca takie jak GoldenLine czy LinkedIn są również świetnym sposobem na utrzymanie kontaktów, które nawiązaliśmy na ważnych spotkaniach, szkoleniach czy imprezach branżowych. Pielęgnowanie takich kontaktów może być przydatne w przyszłości, kiedy będziemy poszukiwać pracy lub współpracownika.

Co jeszcze?

Jeśli branża, z którą wiążemy swoją przyszłość wyjątkowo nas interesuje i możemy mówić o niej jako naszym hobby, mamy kolejną okazję do stworzenia świetnej bazy pod CV – własnego bloga.  Jest to idealny sposób nie tylko na podzielenie się swoją wiedzą z innymi, ale również ukazania siebie jako specjalisty w danej dziedzinie. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu możemy zyskać dodatkowe punkty u naszego potencjalnego pracodawcy, a regularnie i sumiennie prowadzony może w przyszłości przynieść dodatkowe profity.

Podobnie jak zwykłe CV, nasze wirtualne profile nie powinny być zaniedbane i powinniśmy pamiętać o ich aktualizowaniu, mając na uwadze fakt, że im więcej szczegółów w nich zamieścimy, tym lepiej będziemy postrzegani w oczach pracodawcy. We wszystkich przypadkach musimy pamiętać, że mamy do czynienia z serwisami społecznościowymi, które z założenia opierają się na nawiązywaniu znajomości i podtrzymywaniu tych relacji. W związku z tym, największa wartość, którą niosą za sobą wszelkie tego typu serwisy to sieci kontaktów niezwykle przydatnych zarówno podczas poszukiwania pracy jak i w naszej przyszłej karierze. Korzyści jednak są obopólne – zarówno dla kandydatów jak i pracodawców, którzy decydując się na rekrutację w sieci mogą zredukować jej koszty, a zasięg tych portali daje im większe szanse dotarcia do osób posiadających wymagane przez nich doświadczenie. Jeśli więc jesteś na etapie poszukiwania pracy, w pierwszej kolejności koniecznie zaktualizuj swoje CV.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *