Home sweet Home?

Branża social z niecierpliwością czekała na tę chwilę. Jeszcze kilka dni temu spekulowano na temat tego, co przygotuje dla nas najpopularniejszy serwis społecznościowy. Mówiono o nowej, odświeżonej aplikacji na Androida, własnym systemie operacyjnym, a nawet o odrębnym urządzeniu – smartfonie Facebooka, który rzekomo zawierać miał przyciski „Lubię to” czy „Udostępnij”. Jednak już na początku konferencji, Mark Zuckerberg rozwiał wątpliwości – aż takiej rewolucji nie będzie. Celem Facebooka jest bowiem sprawienie, aby nasze urządzenia mobilne stały się jeszcze bardziej social. 

Jak wynika z badań, to właśnie Facebook jest najczęściej używaną aplikacją mobile. Poniższy wykres przedstawia stosunek czasu spędzonego na Facebooku, do korzystania z innych aplikacji mobilnych. Różnica jest kolosalna. Skoro to właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu, Facebook postanowił ułatwić nam poruszanie się po serwisie i sprawić, że kontakty ze znajomymi staną się prostsze i przyjemniejsze.

1

Odpowiedzią na potrzeby ludzi jest nowy interfejs o nazwie Facebook Home, który wbrew podejrzeniom nie jest odrębnym systemem operacyjnym i jak twierdzi jego twórca „jest to coś więcej niż zwykła aplikacja”. Home można określić mianem społecznościowej nakładki na Androida. Do tej pory, aby skorzystać z danej aplikacji musieliśmy przeszukiwać nasz telefon i specjalnie ją uruchamiać. Dzięki Facebook Home, nasz smartfon zmieni się w „social phone” ułatwiając dzielenie się contentem oraz komunikację z bliskimi. Posiadając Home, bez potrzeby przeszukiwania aplikacji będziemy mogli sprawdzić co słychać u naszych znajomych oraz skontaktować się z nimi w każdej chwili. Jakie nowe funkcje będzie posiadał Facebook Home, prezentujemy poniżej.

Cover Feed
Innymi słowy są to aktualności w tle w postaci atrakcyjnych zdjęć. Zmiana dość rewolucyjna, ponieważ zrezygnowano w tym miejscu z tradycyjnego androidowego pulpitu oraz ekranu blokady telefonu. Dzięki tej funkcji nie będziemy musieli specjalnie uruchamiać aplikacji, czy sprawdzać newsfeeda – wszystko odbywać się będzie na głównym pulpicie naszego smartfona, a nie jak do tej pory działać w tle. Najnowsze treści udostępniane przez naszych znajomych pojawią się na całej szerokości ekranu telefonu. Prosto z pulpitu będziemy mogli łatwo skomentować lub polubić daną aktywność. Aktualizacje odbywać się będzie w czasie rzeczywistym, bez potrzeby ingerencji użytkownika.

2
Powiadomienia
Kolejna wygodna funkcja. Wszelkie powiadomienia o połączeniach, zdarzeniach , zmianach statusów naszych znajomych pojawiać się będą na ekranie głównym naszego telefonu. Dużym ułatwieniem są zdjęcia profilowe oraz ikony aplikacji pojawiające się wraz z powiadomieniami. Dzięki nim, szybciej zorientujemy się czego dotyczą, zareagujemy lub usuniemy niepotrzebne zdarzenie. To od nas zależy jak długo powiadomienia będą wyświetlane na ekranie głównym.

3

Chat Heads
Nieraz korzystając z danej aplikacji otrzymujemy wiadomość czy powiadomienie z Facebooka. Będąc w trakcie ulubionej gry, czytania artykułu, oglądania filmu lub pisania maila, niekoniecznie chcemy tę czynność przerywać. Dzięki Chat Heads, nasze konwersacje ze znajomymi nie będą kolidować z innymi aplikacjami. Otrzymując sms lub wiadomość z Facebooka, na ekranie smartfona wyświetli się miniaturka zdjęcia profilowego znajomego wraz przekazywaną treścią. Widząc taką zajawkę komunikatu oraz osobę, która go wysłała możemy stwierdzić, czy warto przerwać aktualnie wykonywaną czynność. Podobnie jak wyglądało to do tej pory na Facebooku, dzięki Chat Heads możemy prowadzić zarówno rozmowy prywatne jak i czaty grupowe.

4

Program uruchamiający aplikacje
Dzięki niemu uzyskamy dostęp bezpośrednio do kilku najbardziej interesujących nas aplikacji. Wystarczy określić, co i w którym miejscu ma się znajdować. Przeciągając ulubione i najczęściej używane aplikacje do modułu uruchamiania, zyskamy szybszy dostęp do tego, czego potrzebujemy. Rozpocząć możemy od kilku ekranów i z czasem dodawać kolejne. Jedynym słowem, daje nam to możliwość tworzenia skrótów do wybranych aplikacji, których tłem będą zawsze aktualne wiadomości z Facebooka.

5

Również nawigacja została znacznie uproszczona – wystarczy przesunąćzdjęcie profilowe po to, aby dotrzeć do ważnej zawartości w telefonie. Przeciągajączdjęcia w danym kierunku, możemy odczytać wiadomość, rozpocząć czat ze znajomym, otworzyć moduł uruchamiania aplikacji lub dodać post na Facebooku.

Facebook Home dla telefonów z systemem Android będzie można pobrać w sklepie Google Play już 12 kwietnia. Niestety na razie tylko na określone modele telefonów takie jak: HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III i Samsung Galaxy Note II. Najlepsze wrażenia z korzystania z interfejsu Facebook Home daje zaprezentowany na konferencji smartfon HTC first, niewymagający żadnej konfiguracji i właściwie zaraz po włączeniu i zalogowaniu do Facebooka gotowy do działania.

Czy Facebook Home będzie nam przydatny, okaże się w praktyce. Jedno jest pewne – obecnie telefony towarzyszą nam wszędzie gdzie się udajemy. Sięgamy po nie w wolnej chwili, sprawdzamy newsy, czy zabijamy czas bawiąc się aplikacją. Jednak najważniejsza ich funkcja to komunikowanie się z bliskimi. Facebook Home chce nam to ułatwić – sprawić, by nasi przyjaciele i rodzina byli jeszcze bliżej, by poczuć się jak w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *