Brian Solis o trendach w Nowych Mediach

Nasze społeczeństwo ewoluuje.

Prezentujemy krótki wywiad z Brianem Solisem, czołowym ekspertem w dziedzinie nowych mediów.

Masz dużą styczność z osobami zajmującymi się mediami społecznościowymi na całym świecie. Jaka jest Twoja opinia o stanie social media w Polsce?

Tak jak na całym świecie, również w Polsce, media społecznościowe są w fazie rozwoju. Są coraz ważniejsze dla zwykłych ludzi, ale także dla organizacji, firm i instytucji państwowych. Wszyscy wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju nowych mediów. I mimo, że jesteśmy tak bardzo podekscytowani sieciami społecznościowymi, blogami i technologią mobilną, warto zwrócić uwagę na przemianę ludzkich doświadczeń i zachowań determinowanych przez zmiany cywilizacyjne. Przemiany w ludzkiej świadomości są nie mniej interesujące.

Gdy gościłem na Blog Forum Gdańsk zainteresowało mnie to, jakie znaczenie eksperci od nowych mediów przypisywali blogosferze. Wierzę, że pisanie blogów wciąż pokazuje jakie znaczenie może mieć pasja i wiedza w tworzeniu rozpoznawalności osoby czy marki. Oczywiście portale społecznościowe będą podawać, dzielić i reagować na zawartość blogów, ale to blog jest skarbnicą tego w co wierzymy, wyznacznikiem co jest dla nas ważne i ostatecznie tego kim jesteśmy.

W ciągu najbliższych kilku lat, ludzie nadal będą łączyć się dzięki serwisom społecznościowym, w pierwszej kolejności ze swoimi znajomymi, a potem z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Będziemy utrzymywać szerokie sieci kontaktów, jak i te mniejsze, bardziej prywatne. Ten trend nie występuje tylko w Polsce, ale jest obecny na całym świecie.

Jakie 5 projektów lub technologii związanych z nowymi mediami będzie miało Twoim zdaniem największe znaczenie w 2012 roku?

Rok 2012 będzie bardzo ciekawy ze względu na zmiany jakie czekają nas w technologii internetowej i mobilnej. Zmianie wciąż ulegają codzienne zwyczaje komunikacyjne ludzi, sposób w jaki rozmawiają i dzielą się informacjami. Zmieniają się też nasze oczekiwania w stosunku do marek. W związku z tym, będę zwracał baczną uwagę na te zjawiska:

1. Grywalizacja (Badgeville)
2. Dobór zawartości (Pinterest, Pearltrees)
3. Mikrosieci (Path)
4. Zbierania informacji (PeopleBrowsr, Datasift)
5. Mierzenie wpływowości (Klout, KredPeerindex)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *