Branża zakupów grupowych na Facebooku

Facebook, przez swoje możliwości publikacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem do promocji wszelkich usług związanych z zakupami grupowymi. Najbardziej charakterystycznym elementem dla tej branży na Facebooku jest zakładanie kilku Fan page’y, które sugerują lokalizację fanów oraz głównego fan page’a markowego, pełniącego rolę zbiorczą. Polskich stron tego typu jest bardzo dużo, ale da się wyodrębnić kilka przykładów, które charakteryzuje ewidentne wyprzedzenie konkurencji pod względem ilości fanów. Najpopularniejszy pod tym względem jest Citeam, którego  sam Fan page główny polubiło ponad 80 tysięcy osób (na FP lokalizacyjnych ruch jest niewielki), pomimo tego, że na Fan page’u nie ma zakładek dodatkowych  (poza zakładką powitalną). Jeszcze niedawno  zamieszczona zakładka konkursowa („Grzeszny konkurs”) nadawała stronie charakteru. Obecnie, jest on nieco opustoszały, jeśli chodzi o przyciąganie uwagi fanów. Pozytywne nacechowanie  emocjonalne i publikacja ciekawych informacji, niekoniecznie związanych z ofertą, wspierają efektywną komunikację. Jedyne co można byłoby rozwinąć to sama treść wpisów – jest ona bardzo często zdawkowa i nie wykorzystuje istniejącego potencjału.

O wiele bardziej zadbany, choć mający nieco mniej fanów (ponad 75 tysięcy) jest Fan page Gruper. Dodatkowe zakładki zatrzymują fanów na stronie, ale z kolei sama komunikacja nastawiona jest tylko na wpisy ofertowe. Fani nie mogą publikować na Tablicy, co skutkuje małym zaangażowaniem – niewiele osób komentuje publikowane treści. Należy jednak przyznać, że dużo większym zainteresowaniem cieszą się jednak Fan page’e lokalne tej marki. Liczba fanów nie jest za wysoka, ale większe miasta wykazują potencjał komunikacyjny.

Kolejnym pod względem liczby fanów jest Groupon Polska, który nie publikuje na swojej tablicy tak wielu wpisów jak inne omawiane tu marki, ale kieruje je bezpośrednio do odbiorców. Każdy z wpisów nie jest więc tylko linkiem do oferty – jest pytaniem o to jak tę ofertę wykorzystać. Co więcej, marka zdobyła przychylność fanów również ze względu na konstrukcję komunikatów. Właśnie dzięki temu powstał Fan page „Respekt dla kolesia piszącego teksty do grouponów”. Rzeczywiście są wyjątkowo kreatywne. Na kreatywności jednak cała komunikacja na Facebooku nie polega o czym marka ta również wie. Reklama Facebook Ads oraz promocja Fan page’a poprzez współpracę z innymi stronami to krok w stronę zauważalności.

Inne Fan page’e nie wyróżniają się ilością fanów, jednak każdy z nich posiada wartość, która może przyczynić się do sukcesu. Prawdopodobnie łącząc je wszystkie otrzymalibyśmy pełnowartościową i całkowicie angażującą jakość. Najbardziej interesujące i zadziwiające jest to, że każdy z tych Fan page’y przyporządkowany jest do innej kategorii, co może nieco zmylić odbiorców. Jak będą się one rozwijać, trudno powiedzieć. Jak na razie marki oferujące zakupy grupowe nie wykorzystują w pełni możliwości Facebooka. Trudno zauważyć to, że publikacja może polecać ofertę, jednocześnie nawiązując do zainteresowań użytkowników, a przecież to jest najważniejsza idea tego serwisu.

Inne marki oferujące zakupy grupowe na Facebooku:

2 odpowiedzi do “Branża zakupów grupowych na Facebooku”

  1. Dzień dobry. Na starcie chciałabym szepnąć dobre słowo o tym blogu, uważam, że miło czyta się zamieszczane tu artykuły. Niewielu ludzi w tej branży pisze językiem, który ma w sobie to coś, co może przyciągnąć mnie do rzucenia okiem i skomentowania artykułu. „BranĹĽa zakupĂłw grupowych na Facebooku | OX Press – Social Media | Facebook | Reklama wideo | Kreatywne formy marketingu dla biznesu” – ten napis już uzupełnił listę moich zakładek :). Myślę, że jeszcze niejednokrotnie odwiedzę tą stronę. Już od pewnego czasu chcę postawić własnego bloga i kolekcjonuję wszystkie wskazówki, które mogą mi to ułatwić. To, co mnie najbardziej martwi, to część techniczna i optymalizacja bloga, która ma się przyczynić do tego, żeby mój blog został uznany w oczach Google.

    Wszystkiego dobrego – Iwona Maciejewska

    P.S. Super wygląd bloga, chciałabym mieć podobny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *