Branża wydawnicza na Facebooku [Książki]

Charakter mediów społecznościowych udostępnia nie tylko promocję samych dzieł literackich, ale i również wszelkich działań okołoliterackich – np. adaptacji filmowych czy spotkań z autorami, tworząc w ten sposób szeroki kanał komunikacji i prawdziwy multilog autorów, czytelników, organizatorów, dystrybutorów i działów marketingu. Komunikacja może odbywać się na różne sposoby, a narzędzi które może wykorzystać dana firma jest wiele.

Promocja wydarzenia

Tworzenie wydarzeń na Facebooku może być bardzo pomocne, jeśli dana firma może zaangażować się w działania poza mediami społecznościowymi. Eventy związane z promocją książki bardzo często mogą więc przybierać formę wirtualną. Sama premiera nie jest jednostkowym wydarzeniem, bo odbywa się w wielu miejscach na raz, jednak na Facebooku może mieć ona zupełnie inny wymiar. Tak właśnie stało się w przypadku książki Grzegorza Łapanowskiego. Prawie 500 osób zadeklarowało, że weźmie udział w tym wydarzeniu, a do prawie 2 tysięcy osób wiadomość o premierze dotarła. Działania wspierające i promujące na Facebooku mogą się również sprawdzić w przypadku rzeczywistego wydarzenia takiego, jak Targi Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja ma swoje wydarzenie, które wpiera działania na Fan page’u samych Targów. Ponad 600 fanów potwierdziło, udział w wydarzeniu, a sam Fan page ma ponad 5 000 fanów, z których prawie 400 jest aktywnych.

Fan page markowy

Na pewno książki mogą być promowane również jako typowe produkty. Właśnie dlatego wydawnictwa tworzą Fan page’efirmowe, prowadząc komunikację promocyjną. Do tego tworzy się Fan page’e samych książek (tak jak w przypadku branży FMCG). Pierwszy z wymienionych rodzajów Fan page’y, zazwyczaj nie jest tworzony w sposób atrakcyjny. Najczęściej wydawnictwa kończą na stworzeniu zakładki powitalnej i publikacji informacji związanych z kolejnymi zapowiedziami premierowych publikacji. Wydawnictwa takie, jak PWN czy Zielona Sowa zainwestowały jednak w dodatkowe zakładki, które dotyczą konkursów lub danych książek. Przeglądając różne Fan page’e tego typu ma się wrażenie jednak, że są one tylko sucho moderowane, a ich administratorzy nie mają pomysłu na formę i styl. Możliwości jest dużo, ale nie wiele wydawnictw je wykorzystuje. Drugi z wymienionych rodzajów, czyli promocja książki aa jej Fan page’u najczęściej polega na popularności wypracowanej innymi środkami promocyjnymi. Przykładem może być Fan page Miłosz. Biografia, który stał się miejscem wspomnień o tym niezwykłym autorze. Sama osoba Miłosza przyciągnęła uwagę użytkowników (głównie związanych ze środowiskiem akademickim i wydawniczym), a ilość fanów z pewnością będzie się w przyszłości zwiększać. Takie działanie ma szczególny sens w przypadku produktu oferowanego na tle branżowego szumu rynkowego (w ofercie wydawnictwa Znak znajduje się wiele pozycji, jednak ta jest wyjątkowo promowana). Wart uwagi jest również Fan page markowy Fabryki kryminału. To przestrzeń, w której wszystkie osoby zainteresowane danym gatunkiem literackim mogą spędzić czas. Sam projekt związany jest z wydawnictwem Buchmann, które wydało serię książek o tematyce kryminalnej. Publikacja historii detektywistycznej i angażowanie fanów do jej rozwiązywania to świetny przykład tworzenia społeczności o wspólnych zainteresowaniach.


Fan page wspomagający

Na pewno o wiele bardziej wirusowy może być Fan page wspomagający, który najczęściej zrzesza fanów o podobnych upodobaniach – w tym przypadku, czytających książki. Fan page’e takie, jak Dobre Książki, Czytam, bo lubię czy Książki moja miłość to tylko trzy z wielu przykładów Fan page’y, które w ciekawy sposób mogą zaangażować fanów do dyskusji o książkach. Mogą stać się świetną przestrzenią do komunikowania o nowościach wydawniczych i o eventach związanych z rynkiem księgarskim. Zupełnie inną, ciekawą strategię pokazuje Fan page Cały Fejsbuk czyta Potop. Na Tablicy publikowane jest w kolejnych fragmentach dzieło Sienkiewicza, a sama forma humorystyczna (publikacja zdjęć) pomaga każdemu użytkownikowi przeczytać tę lekturę w przystępny sposób. Fan page ten jest bardzo popularny, tym bardziej, że jego idea odzwierciedla odczucia wielu Polaków, związane z lekturami szkolnymi i książkami odgórnie uznanymi za warte przeczytania. Sprawia to, że ma on ogromny potencjał wirusowy i staje się potencjalnie atrakcyjny dla firm wydawniczych jako wirtualne miejsce patronackie.

Akcja z inicjatywą oddolną

Bardzo często inicjatywy oddolne mogą przekształcić się w promocję książek. Może tak być w przypadku prywatnej akcji takiej jak Spal Książki Asi. Właśnie tego typu działania, w odpowiednim momencie zauważone przez działy PR mogą stać się świetnym polem promocji. W tym konkretnym przypadku wydawnictwo mogłoby stanąć w obronie książek, oferując założycielom wydarzenia prezent w postaci kolejnych dzieł literackich (np. w ilości tych, które miałyby być spalone). Ciekawy potencjał mają również spotkania crossbookingowe, podczas których użytkownicy wymieniają się książkami (znane są również akcje wymiany ubrań przez użytkowniczki danych społeczności). Akcja wymiany może być promowana wydarzeniem, a ono może stać się również przedmiotem uwagi PR-owców wydawniczych. Możliwości promocji książek może być bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę właśnie na media społecznościowe, bo to dzięki nim możemy dotrzeć do odbiorcy w jego własnym kontekście odbiorczym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *