Branża opon na Facebooku – potencjał

Facebook jest narzędziem, który zyskuje coraz większą popularność wśród marketerów. Nie ma już większego znaczenia, czy marka jest z branży FMCG, czy motoryzacyjnej – każda może wykorzystać potencjał, który drzemie w mediach społecznościowych. Wszystko zależy tylko od umiejętnego pokierowania strategią.

OX Press analizuje cyklicznie branże na Facebooku. Tym razem przyszła kolej na producentów opon.

Zaskoczyła nas mała liczba Fan Page’y, które rzeczywiście angażowały Fanów. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy okres wzmożonego zainteresowania oponami –  administratorzy nie wykorzystują w pełni tego potencjału. Sprawdzając po kolei marki takie jak Continental, Toyo, Michelin, Pirelli, Nokian, Goodyear, Dunlop, Fulda  – nie natrafiliśmy na dużą liczbę Fan Page’y, które zwróciłyby naszą uwagę.

Z wszystkich profili na uwagę zasługuje profil marki Toyo, który już na wstępnie zachęca nas ciekawą grafiką. Komunikacja na Fan Page’u jest bardziej monologiem, informowaniem o konkretnych wydarzeniach czy produktach. Nie jest nastawiona na angażowanie i dialog, czego efektem jest bardzo mała liczba komentarzy w porównaniu do liczby „Lubię to”.

Na podobnym poziomie kształtuje się pozycja Fan Page’a Pirelli. Tutaj jednak w przeciwieństwie do profilu Toyo, administrator bardziej skupia się na dialogu, co procentuje większą aktywnością ze strony użytkowników. Błędem marki Pirelli jest przede wszystkim zbyt duża liczba zakładek, które widoczne są dopiero rozwinięciu listy. Zdecydowanie wpływa to na częstotliwość ich odwiedzania.

Ciekawie prowadzony jest również profil marki Fulda. Mimo braku dodatkowych zakładek, czy zachęcającej zakładki startowej, komunikacja nastawiona jest na rozrywkę i angażowanie użytkowników.

Po wstępnej analizie branży skupmy się jednak na potencjale tej branży na rynku polskim. Aktualnie tylko jedna firma zdecydowała się na prowadzenie Fan Page’a  – Dunlop Polska. Prowadzona komunikacja angażuje i zachęca. Dodatkowo profil nie jest zarzucony infantylnymi treściami – wszystkie krążą bowiem w około motoryzacji. Marka, dzięki przecieraniu szlaków w swej branży kreuje swój wizerunek  jako marki nowoczesnej, otwartej na klienta, podążającej za trendami.

Czy inne marki powinny iść w ślady Dunlop? Aby się tego dowiedzieć przeanalizowaliśmy zainteresowanie poszczególnymi markami z branży opon w Polsce.

Nie dziwi fakt rozłożenia zainteresowania oponami w dwóch okresach roku – listopad-grudzień oraz marzec-kwiecień. Jest to bowiem czas zmian opon na zimowe oraz letnie. W tym okresie wyszukujemy opinie na temat tego, jakie opony wybrać.

 

Po wyszukaniu opinii o konkretnej marce przechodzimy do portalu Facebook, gdzie możemy wejść na konkretny profil i pozyskać dodatkowe informacje, których nie mogliśmy znaleźć na stronach korporacyjnych.

Nie możemy również zapominać, że Facebook może być pierwszy ogniwem, które zainteresuje daną osobę naszą marką. Jeśli Fan Page przyciągnie naszą uwagę na pewno nazwa marki zapisze się na wysokich stopniach naszej świadomości, co w późniejszym etapie wpłynie na etapy cyklu zakupowego. Później pozostaje nam tylko połączyć działania Facebookowe, z pozostałymi działaniami związanymi np. z marketingiem w wyszukiwarkach.

 

Jedna odpowiedź do “Branża opon na Facebooku – potencjał”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *